Victorie categorică pentru FC Botoșani în fața celor de la Petrolul Ploiești

FC BT - Petrolul

FC Botoșani a învins luni, 6 februarie 2023, cu scorul de 5-0 (3-0), pe echipa Petrolul Ploiești într-un meci din etapa a 24-a din cadrul Superligii, disputat pe Stadionul Municipal din Botoșani.

Echipa lui Flavius Stoican a deschis scorul în minutul 1 prin Mailat, iar în minutul 4 era deja 2-0, grație golului înscris de Mihai Roman II. În minutul 25 Dragu a majorat avantajul botoșănenilor la 3-0, iar în minutul 69 Mailat a dus scorul la 4-0.  Șeroni a stabilit scorul final 5-0, după un penalty în minutul 8 de prelungiri al jocului.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a urcat până pe poziția a șaptea în clasament, depășind-o pe Petrolul, ambele având 30 de puncte, însă Botoșaniul are un golaveraj mai bun. Cele două formații au cu trei puncte mai puțin decât Sepsi, ocupanta ultimului loc din play-off.