Parcursul Soranei Cîrstea la US Open s-a încheiat în sferturi. A fost eliminată de Karolina Muchova în două seturi

sorana

Sorana Cîrstea (33 de ani, 30 WTA) a fost învinsă de către Karolina Muchova (27 de ani, 10 WTA) în sferturile de finală de la US Open, scor 0-6, 3-6.

Sportiva din România ratează astfel șansa de a ajunge pentru prima dată în carieră în penultimul act al unui turneu de Mare Șlem.

Partida a durat doar o oră și 34 de minute, iar Karolina Muchova a arătat de ce este una dintre cele mai în formă jucătoare de tenis din momentul actual.

Sorana Cîrstea a fost ”zdrobită” în primul set de sportiva din Cehia, scor 0-6, în doar 44 de minute. Cel de-al doilea set a durat 55 de minute și s-a terminat 6-3 în favoarea Karolinei Muchova.

În semifinalele turneului de la Flushing Meadows, Muchova va da peste americanca Coco Gauff (19 ani, 6 WTA), care a trecut fără probleme în sferturi de Jelena Ostapenko (26 de ani, 21 WTA), scor 6-0, 6-2. Partida a durat doar o oră și nouă minute.

Partida din penultimul act de la US OPEN se joacă vineri, 8 august, de la ora 02:00 a României.

După înfrângerea cu Carolina Muchova, Sorana Cîrstea a plecat acasă cu un cec în valoare de 420.000 de euro.

Sursa: digisport.ro