Liga județeană: Pro Sport Vârfu Câmpului este noul lider. Egal în disputa primelor două clasate din sezonul precedent

Fotbal

A șasea rundă a campionatului județean a propus o dispută interesantă la Curtești, cel puțin după clasarea din sezonul precedent. Campioana en-titre, Unirea a primit vizita fostului loc secund, Inter Dorohoi, partidă al cărei scor final a fost decis încă de la pauză, 2-2. De asemenea, Viitorul Albești pierde fotoliul de lider după ce nu reușește să treacă de AS 2000 Bucecea pe teren propriu iar Pro Sport Vârfu Câmpului se impune la scor de tenis cu Sportivul Trușești, deși la pauză conduceau la limită.

Un joc nu a fost programat de Asociația Județeană de Fotbal, ACS Epureni primind cele trei puncte la masa verde (3-0) în jocul pe care ar fi trebuit să-l dispute pe teren propriu, cu Unirea Săuceni. Oaspeții au fost astfel penalizați pentru faptul că au refuzat să plătească baremele de arbitraj pentru jocul disputat pe teren propriu în etapa precedentă.

Rezultatele etapei a șasea

Liga a IV a

ACS Epueni – Unirea Stăuceni 3-0 (la masa verde)
Viitorul Albești – AS 2000 Bucecea 1-1
Unirea Curtești – Inter Dorohoi 2-2
Sportivul Trușești – Pro Sport Vârfu Câmpului 2-6
Șoimii Bălușeni – Voința Șendriceni 0-1
Unirea Săveni – Partizanul Tudora 1-5
Viitorul Borzești – AFC Sulița 2-3

Etapă spectaculoasă în Liga a V a cu nu mai puțin de 45 de reușite în cele doar 8 partide și o medie de 5,6 goluri pe meci. În seria sud, Viitorul Gorbănești preia șefia clasamentului după ce reușește scorul etapei pe teren propriu împotriva celor de la Avrămeni iar în seria nord se anunță deja o luptă interesantă pentru promovare, cu nu mai puțin de trei echipa la egalitate de puncte pe podium. Tânăra echipă dorohoiană, Viitorul, reușește să se impună la scor de neprezentare, acasă, în fața celor de la Viitorul Darabani.