Liga județeană mai pierde o echipă. Inter Dorohoi, surclasată clar la Vârfu Câmpului

Fotbal

Încă o echipă părăsește premature liga județeană. Etapa a 17-a a consemnat a doua neprezentare consecutivă a celor de la Șoimii Bălușeni și, conform regulamentelor Asociației Județene de Fotbal, aceștia urmează să fie excluși din campionat iar jocurile pe care urmează să le mai dispute până la finele sezonului vor fi oferite la masa verde adversarilor, prima care profit de acest lucru fiind Viitorul Albești, care primește cele trei puncte, ca urmare a neprezentării echipei oaspete.

Liderul la zi pare de neoprit, experimentata echipă de la Vârfu Câmpului reușind să treacă în această rundă de Inter Dorohoi cu scorul de 3-1. Surpriza etapei însă a avut loc la Tudora, acolo unde Unirea Curtești reușește să obțină în extremis un punct.

În Liga a V-a, Seria Sud, FC Ripiceni pare desprinsă în câștigătoare, după victoria dramatică obținută la Avrămeni, 5-4, grație unui gol marcat în ultimul minut de joc iar AFCS Roma a făcut scorul weekendului în fotbalul județean, set la unu împotriva celor de la Flacăra Flămânzi.

În Seria Nord a ligii a V-a, lupta pentru promovare încă rămâne deschisă, FC Nord Păltiniș trece pe teren propriu de Speranța Dumbrăvița, profită de faptul că cei de la Havârna au stat și preiau șefia clasamentului. Avantajul totuși este mic, de doar două puncte. ACS Viitorul Dorohoi reușește a patra victorie, 2-0 acasă contra celor de la Mileanca.