Liga Județeană: Festival de goluri la Vârfu Câmpului și Tudora. Inter Dorohoi, învinsă pe teren propriu - FOTO

Fotbal

Asociația Județeană de Fotbal a programat duminică, 14 aprilie 2024, a XIX-a rundă a ligii a patra, rundă care-a avut doar cinci partide disputate din cele șapte care au fost inițial programate, Unirea Stăuceni fiind exclusă după doar câteva runde din competiție iar Șoimii Bălușeni s-au retras imediat după startul returului.

Pro Sport Vârfu Câmpului care pare deja desprinsă în câștigătoare a defilat pe teren propriu, administrând un sec 7-0 „Sportivilor” din Trușești iar Tudora a trecut de Săveni cu un set la unu. Voința Șendriceni profită de retragerea celor de la Bălușeni și acumulează trei puncte la masa verde, Bucecea se impune surprinzător contra celor de la Albești, 3-1, rezultat care-i ajută enorm pe cei de la Vârfu Câmpului.

Inter Dorohoi, care a condus până spre final, rămâne în zece în minutul 70 și nu reușește să țină de rezultat, Unirea Curtești reușind să întoarcă scorul cu două reușite în minutele 82 și 89.

În liga a cincea, în seria nord,  bătălia pentru promovare este încinsă, FC Nord Păltiniș are un avantaj de cinci puncte dar două jocuri mai mult disputate față de urmăritoarea Zorile Havârna, avantaj câștigat în această etapă, în jocul direct dintre cele două, de la Păltiniș, gazdele reușind să se impună, 3-1.

În seria sud a fost o etapă săracă în goluri. FC Ripiceni profită de egalul de la Avrămeni și se duce la șapte puncte în față, avantaj ce s-ar putea dovedi decisiv în lupta pentru promovarea în liga județeană.