Dinamo Bucureşti a câştigat Cupa României, după ce a învins Rapid pe Arena Naţională

dinamo-bucuresti

Echipa Dinamo Bucureşti a câştigat Cupa României, după ce a învins formaţia Rapid, cu scorul 1-0, în finala competiţiei disputată miercuri seară, pe Arena Naţională. Singurul gol al partidei a fost înscris de Scarlatache în minutul 58.

Aproximativ 40.000 de spectatori au fost prezenţi la prima finala Cupei României desfăşurată pe "Arena Naţională". Meciul a fost arbitrat de o brigadă italiană, cu Daniele Orsato la centru, ajutat de Nicola Nicoletti şi Massimiliano Grilli. Rezervă a fost Paolo Valeri.

În prima repriză, din galeria echipei Rapid s-au aruncat mai multe petarde şi o torţă la Tribuna I, iar din peluza dinamovistă s-a aruncat o fumigenă, scrie Mediafax.

Golul a venit la câteva minute după startul celei de-a doua reprize. In urma unei lovituri de colţ executate de Curtean, Scarlatache scapă din marcaj şi înscrie cu capul de la câţiva metri.